PROCES

Od iniciativy zdola nahoru k projektu podporovanému městem

Zjistěte, jak proměňujeme pražskou Magistrálu – naše nechtěné dědictví z plánování 20. století – ve velkolepý bulvár a jak si představujeme živé místo, kde se puls města setkává s tepem komunitního života. Vydejte se s námi na tuto vzrušující cestu k budoucnosti, kde městské magistrály nebudou jen silnicemi, ale prosperujícími centry aktivit, spojení a možností!

Přechod přes ulici Sokolská (2010)

Umělecký happening ve spolupráci s Tomášem Džadoněm: Rozvinutí červeného koberce přes přechod symbolizovalo upřednostnění chodců před automobily. Chodec má na překonání nejfrekventovanějšího přechodu I.P.Pavlova (Sokolská x Ječná) po většinu dne 6 sekund, zatímco automobil 60 sekund.

Projekt Converging Territories (2010-2011)

Urbanistická studie kanceláří Elastik a MAT: Architektonické studio Elastik a MAT z Holandska jsme v rámci mezinárodního projektu (Praha-Dublin-Paříž) vyzvali ke spolupráci na  humanizaci Magistrály. Studie se stala podkladem pro otevření debaty “poměštění” severojižní spojky.

Vize pražské magistrály (2011)

Výstava: Výstava věnovaná historii pražské severojižní spojky proběhla společně s neformální diskuzí mezi občany a Útvarem rozvoje hlavního města Prahy (dnešním IPR).

Jednání s magistrátem (2011)

První společné setkání: Iniciovali jsme první společné setkání politiků a profesionálů z magistrátu a městských částí a přizvaných odborníků na téma transformace magistrály.

Iniciativa pro humanizaci magistrály mezi městskými částmi Praha 2, Praha 4 a Praha 7 (2012)

Manifest: Dokument, ve kterém se poprvé městské části shodly na společných krocích vedoucích k proměně magistrály.

Road Map (2014)

Úvodní studie popisující postupnou transformaci Magistrály.

Iniciativa za humanizaci severojižní magistrály
“plán krátkodobých opatření do roku 2014”

Otevřená scéna I. P. Pavlova (2013)

Dvoutýdenní veřejný happening na podkladu uměleckého počinu Patrika Hábla “Malba 400 m²”: Současné postranní parkoviště jsme proměnili spolu s partnery a dobrovolníky v místo pro setkávání a scénu pro performance pražských kulturních iniciativ a občanů. Testovali jsme, zda se jedno z nejexkluzivnějších náměstí Vinohrad může opět stát živelným místem. Akce přilákala 96 000 návštěvníků a na čtrnáct dní se i s malým rozpočtem proměnila část křižovatky ve veřejný obytný prostor. Do projektu se dobrovolně zapojilo okolo 100 účastníků a proběhlo zde více než 40 různých aktivit.

Otevřená scéna I.P.Pavlova získala čestné uznání v rámci přehlídky Grand Prix architektů 2014 v kategorii Urbanismus.

První strom na magistrále (2015)

Platan javorolistý (Platanus hispanica) byl vysazen na rohu Boženy Němcové / Legerova: Měsíc a den po otevření tunelu Blanka, 20. října 2015, na mezinárodní Den stromů, jsme se rozhodli pokračovat v našem úsilí proměny severojižní spojky vysazením prvního stromu, který se stal zárodkem aleje lemující pražskou magistrálu.

Tisková zpráva

Air – Motion – Sound nA Náměstí I.P. Pavlova (15. 6. 2017)

Na této jednodenní akci spolupracoval s intermediálním umělcem Michaelem Kindernayem. Pod názvem Vzduch – pohyb – zvuk jsme připravili sérii aktivit pro náměstí I. P. Pavlova. Cílem akce bylo diskutovat s Pražany, kteří tudy denně procházejí, o možnostech zlepšení náměstí I. P. Pavlova a jeho proměny z rušné křižovatky. Zároveň jsme chtěli veřejnost informovat o pohybu osob, znečištění ovzduší a hluku, které jsou přítomny na jednom z nejfrekventovanějších míst v Praze. Zdrojem všech informací bylo měření digitálními přístroji, které jsme zpracovali do srozumitelné podoby a komunikovali s veřejností prostřednictvím série pohlednic a drobných uměleckých a společenských aktivit.

Vzduch

Náměstí I.P.Pavlova je nejvíce znečištěné místo v Čechách, obsahuje až 80 mg CO2/m3. Hodnoty nad 30 mg CO2/m3 ovlivňují  psychický vývoj dětí a zvyšují výskyt respiračních onemocnění

V okolí náměstí I. P. Pavlova bylo z oken vyvěšeno bílé prádlo. Prádlem, které bylo znečištěné v důsledku znečištění ovzduší, se honosily modelky. Šaty byly navrženy Jitkou Pospíšilovou. Každou půlhodinu se modelky předváděly po dobu 6 vteřin, tedy po dobu, po kterou chodci musí přecházet přes frekventovaný přechod.

Pohyb

 Skrze I.P.Pavlova  denně projede 80 000 aut a přejde 100 000 chodců, nikdo se tu nezdrží déle než je nutné.

Ilustrátorka Zuzana Bramborová zachytila pohyb lidí na Magistrále přímo na náměstí I. P. Pavlova.

Zvuk

Na náměstí I.P.Pavlova byla naměřena hodnota hluku 74 dB, přitom hygienický hlukový limit ve venkovním prostoru u hklavní komunikace je stanoven na max. 60dB.

Zvukové mapy:

Michal Kindernay vytvořil vizuální zvukovou mapu dopravních komunikací ve městě. Zobrazuje vizuální znázornění zvuku na celém území Magistrály. V ulicích Sokolská a Legerova nešlo o hledání ticha, ale spíše o rozpoznání nesnesitelného hluku dopravního uzlu uprostřed města.

Relax na Magistále:

Na této akci měli chodci možnost ponořit se do ticha, které náměstí nabízí. Speciální sluchátka také proměnila hluk rušných aut v hudbu, kterou mohli chodci poslouchat, zatímco si užívali piknik pod stromy.

Harfa na Magistrále:

Piknik doprovodila harfistka Kateřina Zochová. Začala hrát v 15:30.

Podpora veřejnosti:

Během akce jsme požádali kolemjdoucí chodce, aby vyjádřili svůj názor na daný projekt. Ptali jsme se jich, zda s projektem souhlasí, zda se jim nelíbí, nebo zda je jim projekt lhostejný. Chodci byli také požádáni, aby na samostatnou tabuli uvedli své návrhy, a tím dále získali názory veřejnosti.

Vize pražské magistrály (2019)

Studentské projekty ve spolupráci s École Spéciale d’Architecture v Paříži.

Revitalizace I. P.Pavlova (2022)

Realizace revitalizace I.P. Pavlova, TaK architects, 2023
Návrh na revitalizaci, CCEA

V roce 2022 byl vypracován projekt revitalizace veřejného prostranství na úseku křižovatky I. P. Pavlova. Byly rozšířeny pěší plochy, vytvořen pěší koridor s propojením na vstup do stanice metra, vysázena alej stromů, doplněn městský mobiliář a upraveny nivelety přilehlých komunikací. Projekt byl dokončen v roce 2023.

3 Studie k budoucí podobě magistrály (2023)

Pražští radní schválili trio studií, které pomohou určit směr budoucího rozvoje a zkvalitnění severojižní magistrály mezi Vltavou a pražským hlavním nádražím.

Společně s architektonickým studiem agps (Curych) jsme autory jedné z těchto studií.

Více informací

Magistrala – Nová pražská třída (2023)

Naše studie pro budoucnost Magistrály: Projekt kultivace Severojižní spojky a její postupná transformace včetně aktivace míst pod a kolem Magistrály.

SEVEROJÍŽNÍ MAGISTRÁLA A PARK TĚŠNOV – prezentace projektu